Drakiáda 2017

Počasí je na draka

(Jan Vodňanský)

Počasí je na draka,

draka ale neláká.

Padaj na něj deště kapky,

raděj by se schoval zpátky.

Každý se ho přestal bát,

že je zmoklý, že je splihlý,

sotva jsme ho schovat stihli

před deštěm a před mokrem.

Usuší se za oknem.

 

Tahle podzimní básnička patří k podzimu, jako patří do školní družiny dětmi oblíbená Drakiáda. V pátek 6.10. sluníčko nás šimralo už od rána svými paprsky a vál vítr. Děti si už ráno přinesly různých tvarů a motivů a už se těšily na odpoledne. Po obědě si pohrály ve třídě, menší se vyspinkaly a ve 14.30 hod. se řadily se svými úžasnými draky před školou. Nad školou krásně svítilo sluníčko a vál příznivý vítr. Někteří dráčci vzlétli už u školy. Společně s dětmi ze školky se přesunuly na louku na Hůrku. Na Hůrce bylo zataženo, vál silný vítr a chvilkami pršelo. Oproti předešlým rokům děti draky sotva udržely. Letos vítr po několika letech opravdu foukal. Děti nemusely hodně běhat. S menšími dětmi pouštěli draky jejich rodiče a prarodiče, kteří si tak zavzpomínali na dětská léta. A kdo zvítězil? V drakiádě všichni! I přes bláznivé počasí si děti dračí odpoledne užily. A jaké krásné draky si děti přinesly a jak jim létali, posuďte sami! Fotografie z akce

 


Příbramský anděl - družina

Napadlo by vás, že i takové město Příbram má svého anděla? A opravdu má. Příbramský anděl je název výtvarné soutěže, kterou vyhlašuje v měsíci listopadu Integrovaná střední škola hotelového provozu, obchodu a služeb Příbram. Letos vyhlásila již sedmý ročník. Výtěžek z této akce jde na Domov Petra Mačkov. Z naší školy se soutěže zúčastnily děti ze dvou oddělení školní družiny, kroužků Dovedných rukou a z přípravné třídy. Malí umělci z prvního oddělení školní družiny vyráběli keramický adventní věnec, ze druhého oddělení trojrozměrný betlém, z kroužků vyráběli anděla z lahve a obraz betlém. Umělci z přípravné třídy vyráběli anděla z různého materiálu. Ve středu 26. 11. jeli na slavnostní vyhlášení jejich pilné práce do Příbrami. Než byly vyhlášeny výsledky, vyrobily si děti v dílničkách marcipánové ozdoby, třpytivá přáníčka, lepily rybičku a nakoupily dárečky pro své blízké. Jak naši malí umělci dopadli? Konkurence byla veliká. Děti z prvního oddělení a kroužku Dovedné ruce I. se umístily na čtvrtém místě. Domů odjížděly se spoustou zážitků a krásných dárečků. V galerii se podívejte na výrobky dětí z naší školy i na práce dětí z ostatních škol. Fotografie z akce.

Halloween a spaní ve škole

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a „koledují“ o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě nebo ve Velké Británii. Vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o'-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová. V České republice nejde o tradiční svátek, ale v naší škole je oblíbený. Také děti z naší školy a školky tento svátek oslavily netradičně. V pátek 4. 11. připravovaly strašidelnou výzdobu a dlabaly dýně. Večer se sešly před školou ve strašidelných kostýmech. S lucerničkami došly až na obecní hřiště, kde na ně čekala svíčkami osvětlená strašidelná stezka odvahy. Všechna strašidla statečně plnila různé úkoly. Vyluzovala strašidelné skřeky, podepisovala se na opálený list papíru, přenášela pavouky na lžíci, házela dýní do prohazovadla, vytahovala havěť hůlkami z mísy. Nakonec stezky na ně čekala truhla s čokoládovýma očima a karamelami. Ti nejodvážnější se vrátili zpátky do školy, kde na ně čekalo výborné pohoštění od šikovných maminek, kterým moc děkujeme. Po mlsání a kouzelnické pohádce se strašidla uložila ve škole ke spánku. Fotografie z akce.

Drakiáda ve školní družině

Drak
(Zuzana Kopecká)

Koupil si dráček
na nový fráček.
Na každém knoflíčku
bude mít pentličku.
A teď si drak
obletí mrak.

Tahle podzimní básnička patří k podzimu, jako patří do školní družiny dětmi oblíbená Drakiáda. V pátek 30. 9. sluníčko nás šimralo už od rána svými paprsky a sem tam zavál větříček. Děti si už ráno přinesly draky různých tvarů a motivů a už se těšily na odpoledne. Po obědě si pohrály ve třídě a ve 14. 45 hod. se přesunuly společně s dětmi ze školky na louku na Hůrce. Leteckou dráhu měly perfektně připravenou. Nejdříve začaly předletové přípravy. Skládání draků, navazování provázků, masáže dolních a horních končetin a hlavně čekání na vítr. Letos vítr po několika letech opravdu foukal. Děti nemusely hodně běhat. Dokonce některým z nich draci uletěli na nedaleké pole. Společně se školáky a školkaři pouštěli draky i jejich rodiče, kteří si tak zavzpomínali na dětská léta. A kdo zvítězil? V drakiádě všichni! Na památku si účastníci odnášeli dračí omalovánky a samozřejmě sladkou odměnu. A jaké krásné draky si děti přinesly a jak jim létali, posuďte sami! Fotografie z akce.

Čarodějnický rej ve školní družině

29. 4. 2016

Už od rána sluníčko krásně hřálo a děti z naší školy se už těšily na čarodějnický rej ve školní družině. Po obědě se převlékly do čarodějnických kostýmů, nasedly na svá košťata a odletěly na zahrádku, kde se konal čarodějnický rej. Venku se k nim přidaly i děti z mateřské školy a porovnávali své kouzelnické dovednosti ve slalomu na košťatech, chůzí v sedmimílových botách a ve skákání v neposedných pytlích. Za své kouzelnické dovednosti byli malí čarodějové a čarodějnice odměněni sladkou odměnu a výbornými párečky. Na závěr čarodějnického reje spálili podle lidového zvyku čarodějnici samotnou. A tady už se podívejte, jak to dětem v čarodějnických hábitech slušelo. Fotografie z akce.

Vítání jara a vynášení Moreny

Vynášení zimy, smrti takzvané Morany, Moreny, Mořeny, Mařeny je starodávný pohanský zvyk, který se dochoval dodnes. Pro naše předky byl tento rituál a vítání jara významnou událostí. Většinou byla Morana vytvořena ze slámy a navlečena do ženských šatů. Smrt je vynášena z vesnice za zpěvu obřadních písní a nejčastěji se hází z mostu do vody nebo ze skály, případně může být upálena nebo zakopána do země. V naší školní družině si děti také Morenu vyrábějí ze slámy, ale nechodí s ní v průvodu po vesnici a nehází do potoka nebo řeky, ale pálí ji na zahrádce mateřské školy. V neděli 20. března nastalo kalendářně jaro, ale zimě se ještě nechtělo odejít. V pondělí odpoledne děti si připomněly jarní tradici říkadly a písničkami, opekly si vuřtíky a Moranu spálily. Fotografie z akce.

Vanda a Standa - Jíme zdravě a s chutí

Ve středu přijela do školní družiny dvojice Vanda a Standa. Tato hravá dvojice připravuje pro děti zábavné, ale i poučné projekty. Již v minulých letech pro nás připravovali rozloučení se školou a výchovný pořad pro mateřskou školu a mladší žáky ,,Přijela k nám návštěva“. Vanda si říká zpěvačka a původním povoláním učitelka mateřské školy Vlaďka Vohralíková. Realizovala několik hudebně výchovných projektů pro děti, vystupuje s vlastním recitálem a natočila několik cd. Standa se nejmenuje Standa, ale Lukáš Čermák, který hraje na několik hudebních nástrojů, hrál i v zahraničí a nyní skládá své vlastní písničky. Získal za svoji tvorbu několik ocenění. K nám přijela tato všestranná dvojice s plně dotovaným pořadem ,,Jíme zdravě a s chutí!“ Interaktivní přednášku nabízí informační centrum bezpečnosti potravin MZE. Děti seznámili hravou formou se zásadami zdravého stravování, hygienou při stravování, připravili si pro ně několik úkolů a her. Program měl veliký úspěch. Děti za své snažení získaly pracovní sešit Jíme zdravě a s chutí a časopis Mateřídouška. Fotografie z akce.

Příbramský anděl

Napadlo by vás, že i takové město Příbram má svého anděla? A opravdu má. Příbramský anděl je název výtvarné soutěže, kterou vyhlašuje v měsíci listopadu Integrovaná střední škola hotelového provozu, obchodu a služeb Příbram. Letos vyhlásila již šestý ročník. Výtěžek z této akce jde na Domov Petra Mačkov. Z naší školy se soutěže zúčastnily děti ze školní družiny a kroužku Dovedné ruce. Malí umělci z kroužku vyráběli zlatou rybku z netradičního materiálu a sněhovou vločku z quillingu. Umělci ze školní družiny vytvořili sněhuláka z keramické hlíny. Ve středu 25. 11. jeli na slavnostní vyhlášení jejich pilné práce do Příbrami. Než byly vyhlášeny výsledky, zazpívaly si děti vánoční koledy, vyrobily si v dílničkách marcipánové ozdoby, zdobily perníčky, vyrobily si přáníčka a nakoupily dárečky pro své blízké. Jak naši malí umělci dopadli? Děti ze školní družiny se umístily na druhém místě, z kroužku Dovedné ruce také na druhém místě. Domů odjížděly se spoustou zážitků a krásných dárečků. V galerii se podívejte na výrobky dětí z naší školy i na práce dětí z ostatních škol. Fotografie z akce.

Lucerničková slavnost

Ve středu 11. 11. jsme oslavili svátek Martina při Lucerničkové slavnosti. Svátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu a martinské rohlíky nebo podkovy, zvané martiny, roháče, zahýbáky. Ve vinařských oblastech má v tento den také slavnost nového vína, protože Martin je jeho patronem. Kdo to byl sv. Martin? Legenda říká, že svatý Martin byl původně římským vojákem. Později přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem. Tomu ale předcházela tato příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily. Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči. Za svého života byl považován za ochránce chudých i zvířat. Děti proto putovaly s lucerničkami do místního lesa, kde zvířátka obdarovaly kaštany, jablíčky, a zeleninou. V nedalekém houští už na ně čekal sv. Martin. Bohužel nepřijel na bílém koni, protože počasí připomínalo spíše jaro. Poděkoval dětem za obdarování zvířátek a připravil si pro ně hádanky z lesního království. Za správné odpovědi děti získaly sladkou odměnu. Samotného Martina obdarovaly ti nejmenší martinskými rohlíčky. Fotografie z lucerničkové slavnosti.

Drakiáda

Drakiáda

Dráček

Dráček s červenými líčky
nežere už princezničky.
Přivázaný na provázku
chodí s námi na procházku.

Tahle podzimní básnička patří k podzimu, jako patří do školní družiny dětmi oblíbená Drakiáda. V pátek 18. 9. sluníčko nás šimralo už od rána svými paprsky, sem tam zavál větříček a černé mraky se honily po obloze. Děti si už ráno přinesly draky různých tvarů a motivů a už se těšily na odpoledne. Po obědě si pohrály na zahrádce mateřské školy a ve 14. 30 hod. se přesunuly společně s dětmi ze školky na louku na Hůrce. Leteckou dráhu měly perfektně připravenou. Nejdříve začaly předletové přípravy. Skládání draků, navazování provázků, masáže dolních a horních končetin a hlavně čekání na vítr. Letos vítr moc nefoukal. Děti musely hodně běhat, aby dostaly dráčky do oblak. Dokonce i ti nejmenší účastníci dráčky alespoň nosili. A už se vznášeli ve vzduchu první draci. Společně se školáky a školkaři pouštěli draky i jejich rodiče, kteří si tak zavzpomínali na dětská léta. Jedna šikovná maminka upekla pro děti levandulové sušenky a jeden šikovný tatínek pro ty, co jim dráček moc nelítal, vyráběl létavky. Někteří odcházeli znaveni domů dříve, než drakiáda skončila. A kdo zvítězil? V drakiádě všichni! Na památku si účastníci odnášeli dračí omalovánky a samozřejmě sladkou odměnu. A jaké krásné draky si děti přinesly, posuďte sami! Fotografie z drakiády.