Lucerničková slavnost

Ve středu 11. 11. jsme oslavili svátek Martina při Lucerničkové slavnosti. Svátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu a martinské rohlíky nebo podkovy, zvané martiny, roháče, zahýbáky. Ve vinařských oblastech má v tento den také slavnost nového vína, protože Martin je jeho patronem. Kdo to byl sv. Martin? Legenda říká, že svatý Martin byl původně římským vojákem. Později přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem. Tomu ale předcházela tato příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily. Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči. Za svého života byl považován za ochránce chudých i zvířat. Děti proto putovaly s lucerničkami do místního lesa, kde zvířátka obdarovaly kaštany, jablíčky, a zeleninou. V nedalekém houští už na ně čekal sv. Martin. Bohužel nepřijel na bílém koni, protože počasí připomínalo spíše jaro. Poděkoval dětem za obdarování zvířátek a připravil si pro ně hádanky z lesního království. Za správné odpovědi děti získaly sladkou odměnu. Samotného Martina obdarovaly ti nejmenší martinskými rohlíčky. Fotografie z lucerničkové slavnosti.