Vítání jara a vynášení Moreny

Vynášení zimy, smrti takzvané Morany, Moreny, Mořeny, Mařeny je starodávný pohanský zvyk, který se dochoval dodnes. Pro naše předky byl tento rituál a vítání jara významnou událostí. Většinou byla Morana vytvořena ze slámy a navlečena do ženských šatů. Smrt je vynášena z vesnice za zpěvu obřadních písní a nejčastěji se hází z mostu do vody nebo ze skály, případně může být upálena nebo zakopána do země. V naší školní družině si děti také Morenu vyrábějí ze slámy, ale nechodí s ní v průvodu po vesnici a nehází do potoka nebo řeky, ale pálí ji na zahrádce mateřské školy. V neděli 20. března nastalo kalendářně jaro, ale zimě se ještě nechtělo odejít. V pondělí odpoledne děti si připomněly jarní tradici říkadly a písničkami, opekly si vuřtíky a Moranu spálily. Fotografie z akce.