Halloween a spaní ve škole

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a „koledují“ o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě nebo ve Velké Británii. Vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o'-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová. V České republice nejde o tradiční svátek, ale v naší škole je oblíbený. Také děti z naší školy a školky tento svátek oslavily netradičně. V pátek 4. 11. připravovaly strašidelnou výzdobu a dlabaly dýně. Večer se sešly před školou ve strašidelných kostýmech. S lucerničkami došly až na obecní hřiště, kde na ně čekala svíčkami osvětlená strašidelná stezka odvahy. Všechna strašidla statečně plnila různé úkoly. Vyluzovala strašidelné skřeky, podepisovala se na opálený list papíru, přenášela pavouky na lžíci, házela dýní do prohazovadla, vytahovala havěť hůlkami z mísy. Nakonec stezky na ně čekala truhla s čokoládovýma očima a karamelami. Ti nejodvážnější se vrátili zpátky do školy, kde na ně čekalo výborné pohoštění od šikovných maminek, kterým moc děkujeme. Po mlsání a kouzelnické pohádce se strašidla uložila ve škole ke spánku. Fotografie z akce.