Návštěva Mikuláše

Jako každý rok přišel i letos do naší školy Mikuláš, kterého doprovázeli dva čerti a anděl. Přesto, že zde čerti našli nějaké zlobivce, Mikuláš s andělem je před nimi ochránili. Děti však musely slíbit, že se polepší a zazpívat nějakou písničku. Všechny děti pak dostaly mikulášskou nadílku plnou vitamínů.

Rozsvícení vánočního stromečku

Nastal čas adventu, čas, kdy se začínáme těšit na nejkrásnější svátky v roce „Vánoce“. Děti otevírají adventní kalendáře, pracovité maminky gruntují, připravují vánoční výzdobu, pečou cukroví a tatínkové přemýšlí, kam letos pro stromeček. Už se stalo tradicí, že se scházíme na začátku adventu na návsi před Obecním úřadem a za zpěvu koled a vůně svařeného vína si navozujeme sváteční atmosféru. Letos tomu nebylo jinak. V sobotu 30. 11. poletoval sníh a na návsi se chystal adventní program. Stavěl se dřevěný betlém, chystalo se ozvučení, hasiči z Rosovic chystali výborné pohoštění, zdobili společně s dětmi vánoční strom a návštěvníci si mohli zakoupit nádherné vánoční dekorace, vyrobené dětmi z naší školy a jejich rodiči. Program byl opravdu bohatý. Zazpíval místní písničkář Jiří Řehulka, místní pěvecký sbor pod vedením našeho bývalého žáka Filipa Slavíka a samozřejmě naši malí zpěváci ze školy. Zvolili moderní vánoční písně českých i zahraničních autorů. Po rozsvícení stromečku se obloha rozzářila světelnými efekty ohňostroje. Chtěli bychom moc poděkovat všem, co přišli podpořit děti potleskem a zakoupením vánočních dekorací.

Tvořivé dopoledne a odpoledne

Než nastanou nejkrásnější svátky v roce „Vánoce“, vyrábíme nejdříve s dětmi a potom i s jejich rodiči vánoční dekorace. Ve čtvrtek 29. 11. dopoledne se malý výtvarníci rozdělili na čtyři skupinky. S Ladou vyráběli andílky z odpadového materiálu, s Denisou svícny ze skleniček a andílky ze šišek, s Evou třpytivé ozdoby z pěnové hmoty a vánoční přáníčka z papírové krajky, s Klárou zdobili perníkové kapry cukrovou polevou a lentilkami. Odpoledne přišli šikovné maminky, ale i tatínkové a společně se svými také moc šikovnými ratolestmi vytvářeli vkusné vánoční dekorace. Někteří motali závěsné věnečky a zdobili je různými přízdobami, další tvořili adventní věnečky na stoly z proutí, jiní se zase pustili do výroby svícínků z květináčů a polepování proutěných koulí různým materiálem. Chtěli bychom moc poděkovat rodičům, kteří se podíleli na tvorbě úchvatných dekorací.

Halloween a spaní ve škole

V pátek 25. října, těsně před podzimními prázdninami, se to v naší škole hemžilo duchy, upíry, zombíky, mrtvými nevěstami a další strašidelnou havětí. Na děti zase po roce čekal halloweenský strašidelný večer. Na zahrádce před školou skupinka nadšenců pro ně připravila stezku odvahy se třemi úkoly. Děti vycházely ze školy ve trojicích a měly splnit na třech stanovištích úkoly. U krvežíznivého vampýra skládaly puzzle, v chaloupce u ducha mrtvé jeptišky hledaly rozuteklé pavouky a v altánku luštily tři zapeklité hádanky. To všechno absolvovaly za opravdu poctivého strašení kostlivce Tondy. Po silném zážitku se strašidla posilnila dobrotami od šikovných maminek a při animované pohádce Hotel Transylvánia 3 se ukládala k zaslouženému spánku. Na druhý den se nikomu nechtělo vstávat, ale vidina výborného pohoštění od maminek je rychle vystrnadila ze spacáků ven.

Výstava Keltové

V úterý 8. října jsme se vydali do Prahy do Národního muzea na výstavu o Keltech. Dozvěděli jsme se, kde žili, jak vypadali, jaké nosili oblečení a šperky, jaké plodiny pěstovali, jak vypadala jejich keramika a spoustu dalších zajímavých informací. Na závěr děti čekala dílnička, kde si mohly zahrát na archeology, když hledaly v písku ukryté předměty. Dále si vybarvovaly omalovánku s keltskými motivy, kterou si mohly odnést na památku.

Zemědělské muzeum

Ve čtvrtek 17. 10. ráno nás v Rosovicích vyzvedl luxusní patrový autobus, který nám zasponzorovala organizace BRDY- VLTAVA, a odvezl nás na Letnou. Měli jsme namířeno do Zemědělského muzea. Všechny děti navštívily expozici ,,Rybářství“, ty mladší navíc ,,A ta kráva mléko dává“ a starší ,,Od oštěpu k civilizaci“. Prohlídky jsme završili krásným pohledem na Prahu ze střechy muzea. A kdybychom vynechali oběd v Mc Donald‘s, to by nám asi naši malí výletníci neodpustili.

Bruslení

Že ještě nepřišla ta pravá zima, to dětem z rosovické školy nevadí. Již od října se totiž každý týden v Příbrami na zimním stadionu zdokonalují v bruslení. Takže až ta pravá zima zaklepe na dveře a rybník Sychrov zamrzne, budou mít natrénováno a mohou se věnovat jednomu z nejkrásnějších zimních sportů! A kdo ví, třeba už teď se mezi nimi prohání nová Martina Sáblíková nebo Jarda Jágr.

Vítání občánků

V sobotní odpoledne 12.10.2019 proběhlo Vítání občánků, které se odehrálo jako obvykle v zasedací místnosti obecního úřadu. Tentokrát byla účast velmi hojná. Děti z místní školy a školky vystoupily s pásmem básniček a ukolébavek. Vítání občánků je společenský obřad, při němž je miminko na obecním úřadě slavnostně uvedeno do života obce. Tato událost bývá spojena s předáním pamětního listu, klíčku od obce, květiny a dárkovou kartou do drogerie. Přejeme všem novým občánkům a jejich rodičům zdraví a rodinnou pohodu.